Blockchain Teknolojisi Hakkında 5 Altın Kural

Blockchain Teknolojisi Hakkında 5 Altın Kural

Blockchain teknolojisini birçok insan yanlış tanımlayarak kripto para çalışmaları ile özdeşleştiriyor. Aslında bir bakıma doğru, ilk olarak kritpto para üzerinde yani “Bitcoin” üzerinde hayata geçirilmiş olan “Blockchain Teknolojisi” ardından farklı alanlarda kullanılabilir olarak günümüz teknolojisi üzerinde önemli bir yere sahip oldu.

 1. Kural: Blockchain Kripto Para Demek Değildir.
  Birinci kuralda öğrenmemiz gereken ilk konu kripto paradan ibaret olmayan bir teknoloji olduğudur. Blockchain günümüz teknoljileri içerisinde önemli bir yere sahip olmuş olan tüm iş alanları üzerinde farklı teknikler ile kullanılabilecek bir teknolojidir. Bu teknoloji verilerin saklanması ve birbiri ardına eklenerek değiştirilemez veri bütünleri haline gelmşi bloklardan oluşan bir “Kayıt Defteridir” Yani hiç bir merkeze bağlı olmayan veya bir otorite tarafından kontrol edilmeyen bir teknoloji altyapısıdır. Merkezi olarak kullanılabilir, hatta merkezileştirilebilir ancak o zaman anlamını yitirerek “Centralized Blockchain” terimi ile yani “Merkezi Blockchain” terimi ile ifade edilir. Hem Public (Halka Açık) hemde (Private) Özel olarak tasarlanabilir.

  Blockchain
  Blockchain
 2. Kural: Blockchain Teknolojisi’nin Gerçek Amacı Merkezileşmeyi Önlemektir
  Blokchain P2P tanımı ile gündeme gelmiş bir teknolojidir. P2P Network olarak tanımlanan Peer-to-Peer “Eş’den Eş’e” olarak tam anlamı olan bir terimdir. Aslında terim olarak Eşler arası iletişimi ifade eder. Bu şu demek yapılacak lan bir işlemde aracıları ortadan kaldırarak direkt kişi ile iletişim kurmanıza yardımcı olur. P2P’nin özelliği sadece bunu ifade etmek için yeterli değil ancak kısaca şöyle ifade edilebilir. Bir banka üzerinden bir tanıdığınız kişiye para göndereceğiniz zaman önce bankaya gitmeniz veya bankanın uygulamasına giriş işlem yapmanız gerekir. Bu bildiri Banka’ya gider bankacı işlem sırasına alır ve zamanı gelince gönderir. Bu eğer aynı banka ve aynı ülkede ise gün içerisinde EFT saati çerçevesinde gerçekleşir. Eğer değil ise o zaman günler alabilir bir işlem olarak karşımıza çıkar ve sadece yine mesai saatleri içerisinde sorgulanabilir beya takip edilebilir.

  P2P nedir?
  P2P nedir?

  P2P işte tamda burda size özgürlük sunan bir teknolojidir. P2P’de işlem zamanını, iletişim sağlanacak süreyi, hangi teknoloji altyapısını kullanıyorsanız onun üzerindeki etkinliği size kalmıştır. Bireysel olarak herşey sizin kontrolünüzde ilerler. Bu nedenle Banka gibi aracılara ihtiyaç duymadan direkt olarak kendi işleminizi yaparsınız. Bitcoin‘i ele alalım. Dilediğiniz an, dilediğiniz miktarda, dilediğiniz kişiye, dilediğiniz iş ve çaışma için kimseye hesap vermeden gönderiyi yaparsınız. Bu sayede ne bir zaman kaybı nede bir aracıya ihtiyaç duyarsınız. Buda size zamandan ve paradan tasarruf sağladığı gibi yapmış olduğunuz bu işlemi kimseye söylemeden yürütebilirsiniz. Kimseye hesap vermek veya yaptığınız işlemi göstermek zorunda kalmazsınız.

 3. Kural Blockchain Gizlilik İlkesi
  Blockchain teknolojisi üzerinde en önemli konulardan biri gizlilik ve mahremiyettir. Mahremiyet kişinin bilinirliğini önler ve gizliliğini sağlar böylece kişi adını veya ülkesini veya daha da önemlisi adres ve diğer bilgilerini kullanmadan işlem yapabilir. Burada kimseye bir hesap vermek veya kendini açıklamak zorunda değildir. Yani şunu düşünün kim ABD’de bir şirketin sizin hesabınızda kaç para var nerelere ödeme yapıyor neler alıyor ve bu harcamaları ne şekilde kullanıyorsunuz gibi özel bilgilerinizi kullanmasını ister ki? O nedenle Blockchain teknolojisi sizin tüm işlemlerinizi özgürce ve gizlice yapmanıza olanak tanır.

  Blockchain Gizlilik
  Blockchain Gizlilik
 4. Kural Blockchain Teknolojisi Gerekliliği
  Bunu hemen her fırsatta dile getiriyorum. Blockchain teknolojisini kullanmak istemek yetmez. İş alanınız için gerekliliğini sorgulamanız gerekiyor. Yani sizin için gerçekten bu gerekli bir teknoloji mi? Sizin alanınızda kullanılması uygun ve kullanıldığında sorunlara çözüm üretebilecek kapasite ve düzeyde bir çalışma çıkarılabilir mi? Hiç kimse Blockchain Mimarisi hakkında düşünmüyor herkesin tek düşündüğü bu eknolojiyi öğrenerek bu alanda başarılı bir çalışma ortaya çıkarmak. Gerek yazılım alanında gerekse herhangi bir iş dalında. Kullanayımda nasıl olursa olsun, öğreneyim de bir şekilde ilerde işime yarar. Ancak bunun gerçekten gerekliliğini sorgulamalıyız. Değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak güzel ve anlamlı ancak ihtiyacımız yok ise “Blockchain Teknolojisini” öğrenmemiz ve kendi işimize entegre etmeye çalışmamız anlamsız olabilir.

  Blockchain İş Alanları
  Blockchain İş Alanları
 5. Kural Blockchain Geliştiricisi Nasıl Tespit Edilir?
  Şu anda neredeyse hemen her yazılım şirketi bu alanda bir çalışma yapıyor, bizde dahil bir çok firma sektörün gereksinimleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Yani şu anda neye ihtiyaç varsa o sektöre yönelerek kendimizi yeniliyor ve evrim sürecinden geçiyoruz. Bir şekilde şirketler yenilenmeli ve gelişmeli. Sektörde “Blockchain” konusunda bir çok bildiğini iddia eden şirket var. kendilerine sorduğunuz soruların çoğuna internet bilgisi ile cevap verecektir. Yani okuduğu makale ve yazılardan ibaret bilgisi. Sizi ikna ederek iş almak konsunda ortaya koyduğu bir ürün yok ise “Blockchain” alanında geliştirici olduğunu iddia etmesi bence anlamsız. Bu doğruda değil, kişiyi yanıltarak kendi çıkar ve menfaatlerin doğrultusunda aldatmak demek. Blockchain çalışmalarından birine bile girmiş çalışmış ve ortak bir paydada bir ürün çıkartmış kişiler ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Exchange, Akıllı Sözleşme, API Servisleri, Core Developer, BOLOS hangisi olursa olsun bir ürün ortaya koymuş olması gerekir. Hyperledger bile olsa blockchain teknolojisine bağlı bir ürün var ise elinde o firma ile en azından başlayabilirsiniz.

Kod bilmek blockchain teknolojisini bilmek anlamına gelmez, blockchain teknolojisini okuyarak, test ederek ve geliştirerek öğrenebilirsiniz tecrübe etmediğiniz bir konu hakkında bilgi paylaşmak, yanlış bilgi vermek ve bildiğinizi iddia etmek ticari olarak ahlaklı bir davranış değildir. Bu nedenle bilen kişileri örnek almak ve konu hakkında destek almak her daim en akıllıca olan davranıştır.

Blockchain Şirketi
Blockchain Şirketi

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Yorum yapmak için giriş yapmış olmanız gerekir.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.