BlockChain Projenize Ait Coin Çıkartmak ya da Token Üretmek İçin Nerden Başlamalı?

Blockchain (blokzincir) teknolojisi yıkıcı bir etkiyle finans sektörünü temelden değiştirmeye aday, internetin özgürlüğü ve merkeziyetsiz yani bir otoritenin güdümünden bağımsız paydaşlarının omuzlarında ayakta kalan, kalabalığın gücünü arkasına alarak büyüyen, her geçen gün topluluğunun genişlediği özgür bir teknoloji devrimi olarak hayatımıza girdi.

Aslında internetin evrimi Blokzincir Teknolojisi temelde finans için köklü bir değişim sağlaması nedeniyle ve de herkesin istemsizce ilgi alanına giren en temel hayat ihtiyacımız haline gelen takas ve bir şeyleri edinebilme aracı, varlığı olan Parayı yeniden icat etmesi veya modellemesi ile bir anda tüm ilgiyi üzerine çekti.

Bugün para ile başlayarak hemen her alanda, sektörde blokzincir temelli çalışmaları görmeye başladık ve bu çok hızlı bir değişim ve gelişme oldu. Finans başta olmak üzere bankacılık, ekonomi, sağlık, eğitim, iş dünyası gibi sektörlerde belgeleme, tedarik zinciri işleyişleri, seçimler için oylama, paranın kontrolü ve hatta herkesin kendi para birimine sahip olabilmesi gibi örnekleri ile çok hızlı adaptasyon ve gelişmeleri, örnekleri ile uygulandığını görebiliyoruz.

Bireysel girişimcilerin blokzincir projeleri bu alandaki ilk çalışmalar oldu fakat kurumsal firmalarda artık buna kayıtsız kalamadı ve hızlanarak bir an önce blokzincir teknolojisini anlamak, yeni iş fikirleri ile proje ve çözümler üretmek için bir yarışa girdi. Blokzincir projelerinin çoğunun temelinde bir takas birimi gereksinimi doğuyor veya public bir çözüm olacak ise bir ödüllendirme birimine ihtiyacınız var çünkü sizin projenizi sizin için değil kendileri için ayakta tutmaya çalışacak bir topluluğa ihtiyacınız olacak. İşte bu dijital birimler yani dijital varlık olarak tanımlanan para birimleri “CryptoCurrency (Kripto Para veya Kur)”dır.

Peki projeniz için bir coin çıkartmak veya token üretmek nasıl yapılır?

Bunun için öncelikle projenizin amaçları ve vizyonunu belirlemek gerekir. Siz temelden bir sektörün ana çözümlerinde mi olacaksınız yoksa hızlıca bir proje fikriniz ile mevcut bir çözümün blokzincir teknolojisi kullanılarak yeni nesil versiyonunu mu ortaya koyacaksınız? Ya da sadece projeniz için fon toplama aracı olarak mı kullanacaksınız? Buna karar verebildiğiniz noktada karşımıza 2 seçenek çıkıyor;

Ethereum, Bitcoin

1. Kendi Blokzincirinizi Oluşturmak

Kendi kripto para biriminizi çıkartmak için kendi blokzincirinizi oluşturmanız gerekir. Kendi blokzincir çalışmanızı ortaya koymak oldukça zorlu bir süreçtir. Maliyetlidir ve çalışma prensiplerini en iyi şekilde kurgulamanız gerekir tabi doğru bir yazılım dili seçimi hatta kendinize ait bir yeni dil üretmeniz bile mümkün olabilmektedir. Aslında bir kaç yıl öncesine kadar bu seçenek tek seçenekti ve Bitcoin’e rakip diğer coinler de bu şekilde çıktı. Ör: Ethereum, Litecoin, XRP (Ripple) vb.

Kendi blokzincir altyapınızı oluşturmak uygulama için gerçekten zordur ve sizi destekleyecek bir topluluğa ihtiyacınız olur. Bu topluluk tamamen bireysek kullanıcılardan oluşan binlerce kişide olabilir veya bir kaç firma ile ana yürütücüler olarak kapalı devre çalışan bir proje olarak en az 2 paydaştan da oluşabilir. Blokzincir bir topluluktan güç alır ve aslında güvenilirliğini ve kırılamaz, değiştirilemez ve şeffaflığınıda bu özelliği ile kazanır. Tüm işlemlerin şifrelendiği bir çalışma prensibine sahip olan bu yapıda yapıtaşlarını oluşturan kullanıcılar aynı zamanda onun yürütücüsü ve kayıt zincirinin temellerini oluşturur. Her bir paydaşı da yapının bir nevi onaycısı ve noteri görevini görür.

Kendi blokzincir altyapınızı ve ağınızı oluşturmanız için gerekli olan 4 temek ihtiyacınız mevcut.

  • Konsensus (Uzlaşma) Mekanizması: Sizin blokzinciriniz işlemleri onaylamak ve doğrulamak için hangi mekanizmayı kullanacak? (ör: madencilik, proof-of-stake, vb.)
  • Anahtar Algoritması: Blokzincir yapısında onaylanacak işlemler için oluşturulacak şifreleme anahtarı için hangi algoritmayı kullanacaksınız
  • Dil: Ana yazılımın hangi kodlama dili ile yazılacağına karar vermelisiniz. C++, Rust, JavaScript veya yeni bir dil olabilir.
  • Akıllı Sözleşmeler: Blokzincir yapınızın akıllı sözleşmeleri desteklicek mi nasıl bir yapıda kurulacak.

Kendi blokzincir (blokchain)’inizi oluşturmak zorlu bir süreç olsada aslında size çok daha esneklik ve tamamen kendi ihtiyaçlarınıza göre dizayn edebileceğiniz bir imkan da sağlamaktadır.

2. Mevcut bir blokzincir üzerinde kendinize ait Token üretmek

Ethereum blockchain ile birlikte akıllı kontratlar ön plana çıktı ve aslında standartları en baştan belirlenmiş, belli bir şartın yerine getirilmesine karşın verilen görevi sonuçlandıran bir yapısı olması ve değiştirilemez olmasından dolayıda güvenli olan bu çalışmalar otonom çalıştığı için akıllı sözleşme olarak adlandırılır. Akıllı sözleşmeler ile Ethereum tabanlı bir kripto para üretmek yani Token üretmek çok daha hızlı ve maliyeti kendi blokzincirinizi oluşturmanıza nazaran çok çok daha uygundur.

Avantajlarından biri binlerce geliştiricinin açık kaynak kodlu bu yapılara destek vermesi ile ortaya çıkan blokzincir çalışmalarından ücretsiz faydalanabiliyorsunuz fakat değiştirme ve yeni bir özellik ekleme kararı topluluğa ait olan blokzincirlerinde topluluğun %51’inin ortak karar ve onayı ile standartlar değiştirilebilir yada ekleme çıkartma yapılabiliyor. Bu sebeple baz alınan blokzincir yapısının standartları ve sınırları çerçevesinde projenizi veya kripto paranızı oluşturuyorsunuz buda dezavantaj olarak görülebilir.

Bu blokzincirilerinin değiştirilme gereksinimi aynı zamanda hacklenebilme yani saldırı ile zarar görmesi söz konusu olması içinde gerekli olan bu duruma “%51 Atağı” denmiştir. Topluluğun %51’ini kontrol edemediğiniz sürece blokzincirinide hacklemeniz veya zarar vermeniz mümkün olmamaktadır. Güvenliği de bu derece kuvvetli görebilirsiniz.

Token modeli ile kendi kripto paranızı üretmenin de kendi içinde iki seçeneği mevcuttur. Burada seçmeniz gereken; 1. Yazılım standartı. 2. Amaç modeli Utility Token (Hizmet) veya Security (Menkul Kıymet) Token

ERC20 ve ERC1404 olarak sık kullanılan iki standart öne çıkmaktadır. ERC-20 Ethereum tabanlı token çalışmalarının standartıdır ve arz-talepe göre fiyat indeksi ve fiyatı oluşan şuan görebileceğiniz XTR (Xtremcoin), BNB (Binance Coin), USDT (Tether) gibi yüzlerce kripto paranında temel yapısıdır. 5 bin tane kripto para mevcut (Ocak 2020).

Temel Özellikleri;

  • ERC-20 tokenlerinin kendi blok zincirleri yoktur: Ethereum Blockchain’in üstünde bulunurlar.
  • ERC-20 jetonları Ethereum adreslerinde saklanır ve Ethereum işlemleri kullanılarak gönderilir.
  • ERC-20 tokenları göndermek için Ethereum Gazı kullanmanız gerekecektir.

Utility tokenlar içinde StableCoin yani sabit coin olarak işlev gören fiat para birimleri, kararlı para birimlerine endeksli ya da altına endeksli fiyatını herzaman 1 tl, 1 dolar, 1 gram altına denk gelecek şekilde sabit tutulmaya çalışılan token modelleridir. Tamamen kripto paralar ile fiat kurlar arasındaki takas (exchange) işlemlerini kolaylaştırmak amacı ile oluşturulmuşlardır. Sabit coinleri şuan bir tık daha güvenilir hale getirmek adına Security Token olarak modellenmeleride mümkün. Security Token modelinde oluşturulan standartlar ülkelerin karar vericileri tarafından onaylanmış ve sertifikalandırılmış olabilecek standartlarda olmalıdır. ERC1404 bunu sağlayan standartlardan biridir. Elixxir‘e ait Praxxis projesinin erc-1404 akıllı kontrat ile piyasaya sürdüğü xx-coin buna bir örnektir.

xtremcoin card

Token üreterek kendi kripto paranızı çıkartmak aynı zamanda Erc-20 tokenları listeleyen bir çok Xtremcoin, Binance gibi kripto para borsasına eklemeniz için size bir avantaj sağlamaktadır.

Karar Sizin?

Öncelikle blokzincir yapısını ve çalışma mantığını iyi anlamanız ve bu teknolojide ciddi bilgi birikiminin yanı sıra tecrübe ve denemeleri olan hatta projeleri üretmiş yazılımcı bir ekibe ihtiyacınız olduğunu bu yazımızın sonunda belirtmemizde fayda var. Özellikle finans gibi çok ciddi bir alanda yapacağınız bir çalışmada en ufak hatalar çok daha büyük problemlere yol açabilecekken bu hatalar blokzinciri teknolojisinde geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlarda bırakabilir. Bu sebeple aslında yazılımcı ekibinden önce bir blokchain danışmanlığı almanız ve bir blokzinciri danışmanı ile çalışmanız veya bir yol haritası çizerek ilerlemeniz sizleri bir olası hatalardan koruyacaktır.

Geliyoo Bilişim olarak projenizi hayata geçirebilir, size ait bir coin çalışması veya bir token projesini anahtar teslim verebiliriz. Aynı zamanda kendi kripto para borsamızı bir altyapı olarak geliştirdik ve yayına aldık. Böylece whitelabel olarak bilinen yanı tamamen kendi markanız altında kendinize ait bir kripto para borsası sahibide olabilirsiniz. Bu seçenekleri sizlere sunuyor ve son kararı size bırakıyoruz.

Bizimle çalışıyor olmanız şart değil sektörde mağduriyetlerin olmaması adına ve sizlerin başarılı projelere imza atmanız için bile ilk adımlarınızda hata yapmamanız için bizlere ulaşabilir fikir almak için iletişim kurabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Blockchain CEOs Telegram Grubuna Katıl: https://t.me/BlockChainCEOs

Related Posts