Blokzincir Uygulamaları Elixxir, xx coin ve xx messenger

Blokzincir uygulamaları yeni nesil saklama alanları ile hayatımızdaki yerini alıyor. xx messenger bunlardan yalnızca bir tanesi. Gelecekte çok daha fazla uygulama ile hayatımızda olacak olan Blokzincir uygulamaları DApp olarak da farklı uygulama alanlarına sahip. Sizlere bu gün biraz XX Network çalışmaları ve hangi amaçlar ile hayatımızda yerini alacağından bahsetmek istiyorum.

Elixxir çalışmasına bağlı olarak geliştirilen XX Network, bir kaç farklı uygulama ile yayınlandı. Bunlar sırası ile şu şekildedir.

Elixxir

Praxxis

Xxcollective

XX Collective

Xx Coin

Xx Messenger

Çalışmalardan kısa kısa bahsetmeye çalışacağım. İlk olarak Elixxir David Chaum ve ekibi tarafından geliştirilen bir platform. Anonimliğin babası olarak bilinen David geliştirdiği bu network sayesinde hayatımızdaki birçok soruna çözüm üretmek için çalışmalar yapıyor. Oylama sisteminden tutunda mesajlaşma uygulamalarına kadar, ödeme sistemlerinden tutunda içerik paylaşımlarına kadar çok çok alanda hayatımızı kolaylaştıracak anonim ve P2P networkler üzerinde çalışmalarını hayata geçiriyor.

Bu network çalışmasının adını Xx Network olarak belirledi. Xx Network üzerinde yapılacak olan çalışmalar yönetimsel olarak kullanıcıların mahremiyetini ve gizliliğini de bir o kadar korumayı hedefliyor. Xx Network üzerinde yapılan şu ana kadar 2 çalışma bulunuyor. Bunlardan ilki Xx Coin diğeri ise Xx Messenger.

XX Coin Türkçe Çeviri bilgisine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Xx Coin’in ilk olarak STO yani Secuirty Token olarak yayınlandığını ERC1404 standartlarında paylaşıldığını bilmenizi istiyorum. Şu anda test network üzerinde çalışmaları yapılan XX Coin yakın zamanda yani 2020 Nisan ayı içerisinde kendi ağı içerisinde yayımlanmaya başlayacak.

Xx Messenger ise şu anda test çalışmaları üzerinde network içerisinde bireysel kayıt sistemi ile ve “Key” anahtar paylaşım yöntemi ile çalışmaktadır. İlk olarak App Store üzerinden TestFlight uygulamasını indirdikten sonra xx collective uygulamasını açarak içerisinde xx messenger bölümünden indir e tıklayıp TestFlight üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. İndirme işlemini tamamladığınızda Redeem Code ihtiyacınız bulunuyor bunun için indir butonunun hemen altında Redeem My Invitation adlı yazıya tıkladığınızda size TestFlight üzerinde uygulamayı açarak kodu içeri yerleştirecektir. Böylece programa şifrelerinizi oluşturarak giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınızda network içerisinde kimse olmadığı için bir kullanıcı bilgisine ihtiyacınız var. hknatabas kullanıcı bilgisi ile “Key Share” Anahtar Paylaşımı ile iletişim şifrelemesini başlatabilirsiniz. Karşı tarafa erişim kaynağı ulaştığında mesajlaşmak için gerekli iletişim sağlanmış olacak ve bu sayede artık mesajlarınız blokzincir uygulaması içerisinde yer alacaktır. Dashboard kısmında ise network çalışma modelini hızını ve sürelerini görebilirsiniz. Eğer network içerisinde bir sorun veya güncelleme var ise bunu da Dashboard üzerinden okumanız mümkün.

xx messenger mesajlaşma uygulaması
Xx Messenger

Benzer gönderiler

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.