Blockchain Danışmanlığı Hakkında 8 Önemli Kural

Blockchain Danışmanlığı Tedarik Zinciri

Blockchain Danışmanlığı Hakkında 8 Önemli Kural

Blockchain, yakın gelecekte tüm teknoloji alanlarında kullanılması planlanan en güvenilir yöntem olarak hayatımızdaki yerini alacağını düşünüyoruz. Burada hangi sektörlerin Blockchain ile şekilleneceğini bilmek aslında çok zor değil. Yine de, sizlere Blockchain alanında “Blockchain Danışmanlığı” kapsamında nelere ihtiyaç duyabileceğinizi yazmak istedik.

Blockchain Danışmanlığı1. Teknik Mimari

Teknik Mikari “Blockchain Danışmanlığı” için ilk önceliktir. Birçok şirket veya kişi blockchain teknolojisine nereden başlayacağını yada nasıl kullanacağını tam olarak bilmediği için, ilk olarak teknik mimariyi oluşturması gerekir. Bir şirketin hangi alanlarda blockchain teknolojisini kullanacağını tespit etmek, yol haritasını ve gelecekte eklenmesi olası eklentileri göz önünde bulundurmak önemli bir kural. Bu bağlamda eğer danışmanlık yapacak olan kişi, kurum ve/veya kuruluşun teknik mimari bilgisi yok ise “Blockchain Danışmanlığı” verebilmesi oldukça zor olacaktir. Danışmanlık alacak şirket ve/veya kişilerin buna dikkat etmesi gerekir.

2. Sistem Yapısı ve Gereksinimleri

Teknik mimari hazır olduğunda hangi sistem yapısının en uygun model olacağına karar verilmesi gerekir, eğer “Blockchain Danışmanlığı” yapan firma size hangi sistemi kullanacağınızı soruyor ise bu biraz danışmanlık mantığına tezat düşüyor demektir. Danışman en iyi sistem yapısını tespit eder ve mimariyi bu sistem yapısı üzerinde inşaa eder. Eğer müşterinin özel bir talebi yok ise ve nereden başlayacağını bilmiyor ise, danışmanlığı üstlenen firma bu konuda en iyi performans ve gelecekte sorun yaşamayacağı sistemi şirket veya kişiye sunmak ile mükelleftir.

Blockchain Şirketi

3. Blockchain ve Modelleme

Blockchain teknolojisinin aslında bir kayıt defteri olduğunu unutmamalısınız. Verilerin şifreli ve bloklar halinde saklanmasına olanak tanıyan bu teknolojiyi, doğru, anlamalı ve kayda değer bir çalışma modeli çıkartmalısınız. Eğer “Akıllı Sözleşme” veya “Veri Depolama” gibi alanlarda kullanacaksanız, iş yükünü azaltacak ve iş alanında bürokratik bazı engelleri ortadan kaldıracak çeşitli formüller geliştirebilirsiniz. Örneğin; Tedarik Zincirini düşünelim, bir ürün imalat aşamasında üretildiği anda gramajı, içindekiler, boyutu ve ebatı veya her türlü ürün bilgisinin Blockchain’a işlenebilir. Ürünün paketlenmesi, araçlara teslimi, ve üretimden tüketime kadar olan tüm süreci Blockchain ve Akıllı sözleşme aracılığı ile entegre edebilmeniz mümkün.

Blockchain İş Alanları
Blockchain İş Alanları

4. Merkezi Sistem ile Farkları

Klasik veri tabanı ile Blockchain arasındaki en önemli fark verinin tek bir merkezde toplanmıyor olmasıdır. Merkle ağacı dediğimiz bir model üzerinde Node (Düğüm) adı verilen iki farklı düğümde toplanır ve sadece çağırıldığında bu parçalar birleşir ve bir bütünü oluşturur. Düğümler birbirleri arasında kriptografiye bağlı bir iletişim ağına sahiptir. Bunlar çeşitli protokoller ile desteklenir. Buna “Uyum Protokolleri” denir. “Konsensus” olarak adlandırılan bu protokollerden hangisi size ait iş alanında kullanılacak ise bu danışman tarafından size sunulmalıdır. 30’un üzerinde başarılı protokol bulunmaktadır en yaygın şekilde kullanılan protokoller ise, PoW (Proof of Work) İş Kanıtı veya Çalışma Kanıtı olarak tanımlanır. PoS (Proof of Stake) Hisse Kanıtı olarak tanımlanır. Genellikle bu protokoller Bitcoin, Litecoin, Ethereum ve Ripple gibi  kripto para çalışmaları üzerinde kullanılır ancak farklı iş modelleri içinde yine bu protokoller kullanılabilir.

Blockchain Defter Teknolojisi
Blockchain Defter Teknolojisi

5. Ürün Geliştirme

Blockchain üzerinde bir ürün geliştirmek için bu konuda Blockchain Danışmanı ile yapacağınız istişareler oldukça önemlidir. Sizlere çeşitli önerilerde bulunmalı ve sizi dinleyerek fikirleriniz üzerinden yola çıkmalıdır. Eğer gizlilik sözleşmesi imzaladıysanız, konuşacağınız herşeyin aranızda kalmasını garanti altına almışsınız demektir. Blockchain Danışmanlığı “Know How” çalışması sırasında size bir sözleşme imzalatıyor ise kesinlikle bu danışmanın size vereceği bilgilerin önemliliğinden dolayıdır. Böylece danışman size harcadığı zamanın karşılığını her koşulda alacak demektir. Alacağınız bilginin değerini yapacağınız iş ve danışmanlık sırasında sizinde fark etmeniz gerekir. Sürekli aynı yerde dönüyor ve sonuca ulaşacak adımı atamıyorsanız o zaman danışmanda sorun olabilir.

6. Tecrübeyi Satın Almak

Blockchain danışmanlığı aldığınız andan itibaren, bilmelisiniz ki; kişiyi değil Blockchain hakkında tecrübe edinilmiş bilgiyi satın alıyorsunuz. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken bazı konular var, size verilmiş olan en küçük bilgiden en derin bilgiye kadar her birini iyi anlamaya gayret gösterin. Çünkü her hizmetin bir ömrü vardır ve hiç bir hizmet sınırsız değildir. Burada satın alacağınız tecrübe ile bir ürün çıkarmanız ve ürünü geliştirerek gelecekte birçok alanda kullanılabilir olmasını sağlamanız önemli.

7. Blockchain Güvenlik

Blockchain, güvenliği en üst düzeye çıkarmak olarakta kabul edilebilir. Veri güvenliği konusunda günümüz teknolojilerinin yetersiz kalması sonucu Blockchain ve türevleri olarak kullanılacak olan veri saklama veya BigData metodu geleceğiniz için önemli bir adım olabilir. Yine teknik yapılardan faydalanacaksınız, ancak bu teknik yapıların size zarar vermek isteyen veya bilgilerinizi çalmak isteyen kişilerden sizi yeterince koruyamadığı için Blockchain teknolojisi ile güçlendirmeniz yerinde bir adım olacaktır. HSM, LTM, LTE, Firewall ve çeşitli kriptografiler kullanarak veri güvenliğini en üst düzeye çıkartabilirsiniz.

Blockchain Güvenlik ve OTP
Blockchain Güvenlik ve OTP

8. Kodlama Standartları

Blockchain teknolojisi üzerinde bir çalışma yapıyorsanız o zaman OWAPS Level3 yani en iyi kodlama standartlarını kullanmalısınız. Bu en güvenli kodlama yöntemlerini size sunacak olan en iyi standartları içeren yapıdır. Eğer profesyonel ekibiniz bu standartları bilmiyor ise ilk olarak OWAPS Level3 üzerinde eğitim almasını ve bu standartları öğrenerek kodlama yapmasını sağlamalısınız.

Burada sizlere Blockchain Danışmanlığı konusunda dikkat etmeniz gereken önemli kurallardan bahsetmeye çalıştık. Bir Kripto Para Borsası kurmak veya Blockchain danışmanlığı almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere Blockchain teknolojisi üzerinde hemen her alanda hizmet veriyoruz. İletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Yorum yapmak için giriş yapmış olmanız gerekir.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.