HSM ve BOLOS İşletim Sistemi ile Soğuk Cüzdan Oluşturma.

Geliyoo Bilişim bünyesinde hazırlanan Blockchain ve Kripto Para uygulaması olarak adlandırılabilir bir uygulama geliştirdik. Bu uygulamada BOLOS işletim sistemini kendi bünyesinde kullanabileceği bir koruma altyapısını Gemalto HSM ile destekledik. Böylece gelen giden tüm trafiğin şifrelenmesi ve aynı zamanda güvenlik altına alınmasını sağladık. Halihazırda Xtremcoin altyapısında kullanılan bu servisi sizlere daha güvenli hale getirmek için bazı özellikler ekledik.

BOLOS işletim sistemi üzerinde yapmış olduğumuz testlerde açık kaynak kodlu olarak yazılmış bir sistemin Blue Ledger ile desteklenerek bir Offline Wallet yani (Soğuk Cüzdan) oluşumunu sağladık. Bu altyapıda kullanılan modellemeyi sizlere kısa ca anlatacağım aynı zamanda bunu grafikler ile nasıl gerçekleştirdiğimiz konusunda da bilgi vermeye çalışacağım.

BOLOS işletim sistemi içerisinde yazdığımız uygulama sayesinde servisler bir ağa bağlı olarak çalışıyor. Böylece Blockchain üzerindeki tüm parametreler BOLOS işletim sistemini kullanarak uygulama içerisinden çalışıyor. Ancak uygulamanın bağlı olduğu Authentication (Doğrulama) sistemi kendi içerisinde özel bir şifreleme katmanı oluşturuyor. Yaptığımız çalışmaların şematik görüntüsü şu şekilde.

BOLOS İşletim Sistemi ve HSM
BOLOS İşletim Sistemi ve HSM

Burada servis sağlayıcı tarafını görmektesiniz yani Xtremcoin Servisini ancan bu servis sizlere kendi işletim sisteminde kendi altyapısı ve web platformu olan ikinci bir bölüm sağlıyor. Yani aslında servis sağlayıcı sadece parametrelerin kendi bünyesinde çalışması sayesinde size sunduğu servisi güvenli şekilde kendi bünyenizde barındırmanız konusunda size olanak tanıyor.

Diğer bölüm ise sistemin size ait sunuculara kurulan bölümü bunun için yine Gemalto Cloud HSM üzerinde denenmiş bir altyapıyı sizlerle paylaşacağım. Geliyoo Bilişim bünyesinde tüm testleri yapılmış bu sistem sadece tarafımıza ait olup başka hiç bir kurum ve kuruluş tarafından modellenmesi mümkün değildir. Bu altyapılar tamamen Geliyoo bilişim bünyesinde geliştirilmiştir.

BOLOS Müşteri Uygulaması ve HSM Güvenliği Web

BOLOS Müşteri Uygulaması ve HSM Güvenliği WebBOLOS işletim sistemi kullanılarak oluşturulan bu altyapıda müşteriye sağlanan API servisi ile uygulamanın yazılması ve uygulamada belirlenen yapıların kullanılması için web ortamının oluşturulması dikkate alınmıştır. Müşteri tarafında uygulanacak olan çalışmada yine HSM kullanılmıştır. HSM ister Cloud olsun ister Fiziki her iki koşulda da müşteri güvenliğini en iyi şekilde sağlaması için konfigürasyonu tamamlanmıştır. Bu bağlamda müşterinin kendini güvende hissederek işlemlerini Blockchain tabanlı uygulama içerisinde yapmasına olanak tanınır.

BOLOS işletim sistemi ile bir uygulama oluşturmak bir sistem yazmak sadece servise bağlı değildir. İstenmesi halinde Bitcoin ve diğer kripto paraların Core dosyaları kullanılarak veya yine BOLOS’a bağlı olan Blue Ledger çalışmasının etkin altyapısı kullanılarak uygulama oluşturulabilir. Ancak yapılacak uygulamaların güvenliği yazılımcının tecrübesi ile sınırlı olacaktır.

Geliyoo Bilişim bünyesinde 2011 yılından bu yana yaptığı Mining (Madencilik), Kripto Para ve Smart Contract (Akıllı Sözleşme), Xtremcoin Token, https://www.xtremcoin.com Dijital Döviz Bürosu ve Cüzdan Servisi ve daha bir çok çalışma ile adından övgü ile söz edilen çalışmalara imza atmıştır. Halihazırda Türkiye’de bir çok grup ve STK’ta da bağlı olan Geliyoo Bilişim çalışmaları ile ve verdiği danışmanlıklar ile adına yakışır çalışmalar çıkarmaya devam etmektedir.

Related Posts

Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.