PrestaShop Nedir, Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Açık kaynak kodlu yazılım olan PrestaShop Nedir, Nasıl Kurulur ve Kullanılır? bu gün size biraz PrestaShop’u anlatacağız. Bu konuda bilgi sahibi olmanız gereken çok fazla detay bulunuyor. Yayınlarımızda yaptığımız paylaşımlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle kişisel değerlendirmelerimiz olduğunu unutmayınız.

PrestaShop Hangi Firmanın Ürünüdür?
PrestaShop S.A’ya bağlı olan açık kaynak kodlu bir yazılmdır. PrestaShop Fransız kökenli olup genel olarak E-Ticaret Satış platformu amacı ile kullanılır. Bazı firmalar ürün teşhir sitesi olarak da kullanmaktadır.

PrestaShop’un genel hizmetleri arasında Modül Geliştirme ve Tasarım Geliştirme gibi hizmetlerde bulunmaktadır. Kolay entegrasyon olması ve uyumlu modül ve sistemlerde php altyapısı ile hemen her özelliğe sahip olması oldukça kullanışlı arkaplanı ve yazılım altyapısı ile sizlere E-Ticaret konusunda ciddi kazanımlar elde ettirebilir.

PrestaShop Hangi Hostin’i kullanıyor?
PrestaShop Php tabanlı Linux altyapısına sahip bir hosting kullanılarak kurulabilir. Windows hosting’i olan kuruluşların ise PHP destekleyen sistem altyapısını oluşturması gerekir. Ancak bu altyapının yanı sıra Apache, Ngnix gibi web yayını yapabileceğiniz konfigürasyonlara da ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle biz direkt olarak Linux tabanlı yazılım kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

PrestaShop ücretli bir yazılım mı?
Hayır! PrestaShop ücretsiz bir açık kaynak kodlu yazılımdır.

PrestaShop’a nasıl sahip olabilirim?
PrestaShop’un ana sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz. Öncelikle açık kaynak kodlu yazılım dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Bu yazılım dosyası zip formatında indikten sonra almış olduğunuz hosting’in public_html kısmına atmalısınız. Ardından eğer Cpanel yayıncı aracını kullanıyorsanız. İçerideki zip dosyasını çıkart diyerek tüm dosyaları public_html’nin içine atmanız yeterli olacaktır. Bu sayede size kurulum ekranı gelecek ve kuruluma başlayabileceksiniz. Unutmayınız. Zip dosyası içinde ikinci bir prestashop dosyası bulunur, bu dosyanın içinde dosyaları public_html ye direkt olarak atmalısınız eksiksiz şekilde.

PrestaShop’u kurmak için gerekeler nelerdir?
Php Altyapısına Sahip Hosting
Statik IP (Online E-Ticaret İçin SSL kullanımında gerekli)
SSL
Bir de bilgi ve tecrübe… (bunu satın alamazsınız)

PrestaShop Güvenli mi?
Aslına bakarsanız hiç bir altyapıya tam olarak güvenli diyemeyiz, bu sizin hostinginize ve kullandığınız yazılımlara bağlı olarak değişir. Nedeni ise ucuz şeyler kullanırsanız müşteri güvenliğini de kendi güvenliğinizi de risk altına sokarsınız. Buda sizin için ciddi kayıplara yol açabilir.

PrestaShop Tema ve Modüllerini nereden bulabilirim?
PrestaShop sitesinde kendine ait bir addon bulunmaktadır, buradan hem modüllere hemde temalara ulaşabilirsiniz. Ancak buradan alacağınız tema ve modüller sadece tek bir lisans için kullanılabilir olacaktır. Bu nedenle toplu lisans bedeli ödemiş olan firmalar ile çalışmanız daha faydalı olabilir.

PrestaShop sanal post modülü paralı mı?
Elbette her çalışmanın ayrı bir ücreti bulunuyor, bu konuda en iyi modül sanırım Payu ve İzico geliştirilen modüllerde vardır elbette. Ancak bildiğimiz şu anda bunlar. Diğer modüller için ise farklı özellikler bulunabilir. Ancak test edip değerlendirmeye aldığımız en özellikli modüller bu ikisi.

PrestaShop’da istediğimi uygulayabilir miyim?
Eğer PHP kod bilginiz var ise ve genel yapısını bozmak iseniz elbette istediğinizi uygulama şansınız var, ancak bu sisteminde bir çok aksamaya yol açabilir dikkatli olmalısınız.

PrestaShop Seo’ya uyumlu mu?
SEO’ya en uyumlu sistemlerden biri diyebiliriz. Özellikle bir seo eklentisi kullanmadan da başlı başına istediğiniz özelliklere sahip olarak hizmet verebileceğiniz bir altyapıya sahip.

PrestaShop için anlatabileceğimiz bir çok şey bulunuyor ancak şu an için temel bilgileri verdiğimizi düşünüyorum.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Yorum yapmak için giriş yapmış olmanız gerekir.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.