Blockchain Belediye Uygulamaları ve Akıllı Şehir Konsepti

Belediyecilikte Blockchain Teknolojisi ile Akıllı Şehirler
Blockchain Belediye ve Akıllı Şehir Uygulamaları

Blockchain Belediye Uygulamaları ve Akıllı Şehirler

Akıllı şehir konsepti, gelişmiş ve modern bir kentselleşme vizyonunun hayata geçirilmesini sağlayan bir çerçeve olarak ele alınabilir. Akıllışehirler, sakinlerine daha yüksek bir yaşam standardı ve işletmelere elverişli bir yatırım iklimi sunmak ve devletlerin kaynak kullanımını ve şeffaflığını en üst seviyeye çıkarmak için mevcut ve planlanmış altyapı yatırımlarını ve teknolojiyi kullanmaktadır. Akıllı şehirler, sistemlerin, BT altyapısının, fiziksel altyapının, sosyal ve kurumsal altyapıların organik bir entegrasyonu olarak kabul edilebilir. Bu sistemler, karar mercileri için mantıklı ve uygulanabilir bilgiler üretmek için birlikte çalışmaktadır.

Hızlı kentleşmenin zorluklarıyla mücadele, geleneksel şehir geliştirme modellerine meydan okumak için teknoloji ve planlama yaklaşımları gerektirmektedir. Yenilik ve teknoloji ‘daha akıllışehri’ daha yaşanabilir, sürdürülebilir ve üretken hale getirmektedir. Bu gelişmeler temel olarak vatandaşların, kuruluşların ve devletlerin birbirleriyle olan iletişimlerini değiştirmektedir.Şehirleri daha akıllı hale getiren bir yenilikçi teknoloji de Blokzinciri teknolojisidir.

Blokzinciri teknolojisi, Bakanlıklarımız tarafından tanımlanan akıllı şehir alanlarını dağıtma potansiyeline sahiptir. Akıllı şehrin teknolojik girişimlerini daha güvenli, şeffaf, verimli ve esnek hale getirmek için kullanılabilir. Ayrıca, şehirlerimizin daha verimli çalışmasını “sağlayarak” üretimi ve ekonomik büyümeyi arttırabilir.

Blokzinciri Akıllı Şehir Konsepti

Blockchain, kurcalamaya karşı korumalı şekilde, bilgilerin geçerli “kullanıcılar” tarafından eklendiği fakat değiştirilemediği, bilgi depolayan dağıtılmış bir ağdır.

 

Dünyadan Örnek Çalışmalar

Japonya’nın Tsukuba şehri ülkenin blockchain tabanlı dijital oylama sisteminegeçen ilk şehri oldu.

Kişilerin sosyal güvenlik numaralarıyla kimliklerini doğrulayacakları bu sistemdeşehirde yapılması planlanan sosyal projelere yönelik oylamayapıldı. Blockchain tabanlı My Number sistemi, kimlik kartına eşdeğer bir sistem olarak kullanılıyordu ve bu defa da oylama için kullanıldı. Kişiler kart okuyucularına kartlarını okuttuktan sonra şifrelerini girerek oylarını kullanıyorlardı.

Tsukuba Belediye Başkanı Tatsuo Igarashi, bu sistemi kullandıktan sonra yaptığı açıklamada “çok daha karmaşık prosedürler içereceğini düşünüyordum fakat çok daha minimal ve kolay olduğunu gördüm” dedi.

….

Hangzhou’daki Blockchain Industrial Park’ın açılışında duyurulan yeni fon Xiong’An Global Blockchain Innovation Fund adını taşıyor. Çin merkezli risk sermayesi şirketi Tunlan Investment’ın 1 miyar dolarlık bir büyüklükle devreye aldığı fona şehir yönetimi de resmi katkı yapacağını açıkladı.
….

Balıkesir’de “Dönüşüm Eğitimden Başlıyor: Blockchain” adlı proje okul idarecileri ve öğretmenlere tanıtıldı.

….

Güney Kore de ICON (ICX) belediye hizmetlerini kolaylaştıracak

ICONLOOP’un kendi geliştirdiği Blockchain motoru, Seul Blockchain Standard Platformu’na, ikinci el araba alım satım sistemineve önümüzdeki altı ay boyunca mobil oylama sistemine uygulanacak. Ayrıca vatandaşların kimlik kartı, kilometre entegrasyonu, taşeron ödemesive diğerleri gibi yaşamlarıyla yakından ilişkili hizmetler için doğrulama yapılacak.

….

İsviçre’nin Chiasso Belediyesi, Ocak 2018 itibariyle vergi ödemelerini bitcoin olarak kabul edeceğini açıkladı.Chiasso, bitcoin’in kullanılması ve bitcoin ile ilgili yenilikler konusunda ana küresel merkez olan Zug’un Kripto Vadisine rakip olarak, İsviçre’nin bitcoin ve kripto para birimi alanında küresel lider olması konusunda ivme kazanmasını işaret etmektedir.

Belediye başkanı son zamanlarda sekiz start-up şirketinin belediye içerisinde merkezlerini kurduklarını iddia etmektedir.

….

Suudi Arabistan’da bulunan Riyad Belediyesi, hükümet hizmetlerini ve işlemlerini blok zinciri teknolojisi ile hızlandırmak için bir proje geliştirmek amacıyla IBM ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Riyad Belediyesi, Elm Company ve IBM arasındaki iş birliği ile Suudi hükümetinin vatandaşlara, konut sakinlerine, işletmelere ve ziyaretçilere hizmetsunmasını yeniden şekillendirmesine ve dönüştürmesine yardımcı olacağız. IBM Suudi Arabistan Ülke Genel Müdürü Tarek Zarg El Aioun

….

Hindistan belediye hizmetlerinde Blockchain teknolojisini kullanacak. Hindistan’daki doğum uygulamalarını kolaylaştırmak ve vatandaşların doğum kayıtlarını Blockchain’e kaydetmeyi amaçliyor. Hollanda merkezli Lynked.World, kullanıcıların kiisel, eğitsel ve profesyonel bilgilerini eşler arası ağ üzerinden dijital olarak doğrulamasına olanak tanıyan Blockchain tabanlı bir teknoloji.

….

Liverpool Belediyesi, son yıllarda araştırmacıların devlet yöneticilerini sıklıkla uyardıkları iklim değişikliği konusunda önemli bir adım atıyor. Bu adımın en ilginç tarafı ise kripto paraların temelinde bulunan blokzinciri teknolojisinden destekalması. Ortaklık kurduğu bir blok zinciri firması,Liverpool’un 2020 yılına kadar dünyanın ilk pozitif iklim kenti olacağınıda açıkladı. Poseidon Vakfı ile.

….

In Ukraine, Estonia and Georgia, for example, governments are looking to set-up land and real-estateregistries using blockchain technology.Azerbaijanis experimenting with digital IDs for banking, while Lithuaniahas opened a blockchain center to incubate start-ups. Switzerlandaims to become a blockchain huband is leading in adjusting regulations to these technologies.

….

Rus hükümeti önümüzdeki yılın başlarında blockchain tabanlı bir tapu sisteminin testlerine başlayacak. Ekonomik Gelişme Bakanlığından yayınlanan önergeye göre Devlet Kayıt, Kadastro ve Kartografi Federal Ofisi (Rosreetr) ve Moskova hükümeti, denemelere 1 Temmuz 2018‘e kadar devam edecek ve test sonuçları hakkındaki son karar 1 Eylül’e dek belirlenecek.

…..

Hindistan Devlet Bankası (SBI), “Müşterini-Tanı” protokollerinin yönetiminde blockchain teknolojisini kullanacağını duyurdu. Hint bankası, Müşterini-Tanı protokolleri için akıllı kontratlar (smart contracts) kullanan bir blockchain şirketiyle ortaklığa girdi.

…..

Moskova yerel halk oylaması için Blockchain’i test etme planlarını ilerletiyor. Geçen yıl Moskova yetkilileri yerel medyaya, insanların kent yönetimi için oy kullanırken dolandırıcılık riskini azaltmak amacıyla yeni çözüm yolları baktıklarını söyledi. Olası kullanım, “Aktif Yurttaşlar”ın e-devlet projesinin bir parçası olarak yeni tapu kayıt sistemi için temel oluşturulabildiği ve Blockchain’in araştırıldığı birkaç alanı içeriyor.

Rus hükümeti hafta sonları açılan pazarlardaki satış noktalarını paylaştırmak için Ethereum ağından faydalanmayı planlıyor.

Rusya’daki çiftçiler, hafta sonları açılan pazarlarda belli satış noktalarını alarak mahsullerini satabiliyorlar. Pazar sürecine Rusya’dan, Ermenistan’dan, Belarus’tan, Kazakistan ve Kırgızistan’dan çiftçiler katılıyor. Pazar alanlarında toplam 15 bin civarı satış noktası bulunuyor ve Belediye, çiftçilerin bu alanlar için yaptıkları başvuruları Blockchain üzerinde depolamak istiyor.

“Blockchain sayesinde gelen başvurular çok daha sağlam bir şekilde depolanacak ve başvuru geçmişinin denetimini yapmak mümkün olacak.”

…..

Tapuların ve verilerin tutulacağı öyle bir dünya olmalı ki, bu hatalar ortadan kalksın. Her belediye, her yönetim döneminde sistem değişmesin. Müdahale edilemesin ki, demokrasi gerçek yerini bulsun’ İşte Blockchain bunu ifade ediyor.

…..

Italya’daki Napoli şehrinin yargısı, şehri adil olmayan borçlardan ve güneye karşı oluşan ayrımcılıktan kurtarmak için, kendi otonom belediye kripto parasını piyasaya sürmeyi planlıyor.

….

Kripto Para Bitcoin’i Resmi Olarak Kullanan 10 Ülke

Estonya Hükümeti: Blokzinciri teknolojisini sağlık, bankacılık ve hem de yurttaşlarının idareye katılmalarını sağlamak için kullanmayı tasarlamaktadır. Yurttaşlarına BlokZinciri tabanlı ilk elektronik-oylama sistemini getirmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri: Sayıca en çok kripto paraya ev sahipliği yapan ve dünya Bitcoin ticaret hacminin öncüsü Amerika Birleşik Devletleri’dir. Pek çok ülke, kripto paraların yasallaşmasını sağlaması ve düzenlemesi ile ilgili Amerika’nın alacağı tavrı ve yaklaşımlarının neticelerini beklemektedir.

Danimarka: Danimarka, nakit kullanımını kaldırmak ve dijital para birimine geçmek isteyen ülkelerdendir. Kendi merkez bankasından da tamamiyle vazgeçmeden, Bitcoin ve itibari dijital parasını beraberce günlük hayatta kullanmayı tasarlamaktadır. Danimarka Merkez Bankası, Bitcoin’in bir para olmadığını, bu sebeple düzenleme yapmayacağını açıklamıştır.

İsveç: İsveç de Danimarka gibi, nakit kullanımını kaldırmak isteyen ülkelerdendir. İsveç merkez bankası Riksbank’ın negatif getiri uygulamasından etkilenmemek için, İsveç yurttaşları Bitcoin’i kullanabilmektedirler, bu sayede servetlerini savunabileceklerdir. İsveç Finansal Denetleyici Otoritesi, Bitcoin’i ödeme metotu olarak yasallaştırmıştır.

Güney Kore: Samsung ve LG gibi dev teknoloji firmalarına ev sahipliği yapan Güney Kore’de, Bitcoin’i tertip eden bir yasa olmamasına karşın, Bitcoin bir ödeme metodu olarak kabul görmüştür ve her geçen gün yaygınlığı artmaktadır. Güney Kore, Bitcoin konferanslarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Hollanda: Hollanda Arnhem, sanki bir Bitcoin şehridir. Şehirde 100’den fazla, Bitcoin’le alışveriş yapılabilen mekanlar vardır. Hollanda bankaları, Blokzinciri  metotuyla kendi teknolojilerini geliştirip, giderleri azaltmak için kullanmanın yollarını araştırmaktadırlar.

Finlandiya: Finlandiya Merkezi Vergi Heyeti, Bitcoin’i bir finansal servis olarak tanımlamış, Bitcoin’i ve teminini katma değer vergisinden muaf tutmuştur.

Kanada: Kanada da pek çok Bitcoin yenilikçi şirkete ev sahipliği yapar.

Birleşik Kraliyet: Birleşik Kraliyet pek çok Bitcoin ve Blokzinciri yenilikçi şirketlerine ev sahipliği yapar. Bitcoin’e özel para muamelesi yapılır, Bitcoin’le yapılan alışverişlere katma değer vergisi uygulanır.

Avustralya: Avustralya Bitcoin’e uyguladığı çifte vergilendirmeyi kaldırmıştır, ancak Bitcoin için özel bir tertip etme yapılmamıştır. Avustralya, Bitcoin’i emtia olarak değerlendirmektedir. Avustralya Borsası Blok-Zincir teknolojisini test etmektedir. Avustralya Postası, servislerini iyileştirmek emeliyle, dijital kimlikleri Blok-Zincir metotuyla yapmayı amaçlamaktadır.

… Blockchain Belediye Uygulamaları ve Akıllı Şehir Konsepti, Geliyoo Bilişim tarafından tasarlanmış ve projelendirilmiştir.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.