Futbol Yeni Platform, “Socios” “Chiliz Token” Blockchain ile Modelini Dijitalleştiriyor ve Kalabalık Taraftar Yönetimi


Futbolda Daha Interaktif Bir Katılımı ve Para Kazanma Yöntemine Dönüştürüyor.

Konu : Türkiye’de yeni nesil bir futbol anlayışı oluşturmak isteyen Socios ilk olarak ülkemizde Galatasaray ile anlaşma sağlayarak ülkemiz kulüplerinin dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır, bu bağlamda ülkemiz futbol kulüplerinin talebi doğrultusunda Socios hakkında bir araştırma yapılması talep edilmiştir. Bu araştırma makalesinin maksadı bilinçlendirme aynı zamanda Avantajları ve Dezavantajları hakkında açıklamalarda bulunmaktır.


“Chiliz Token”
  1. Socios “Chiliz” adı altında Chiliz hem BEP-2 hemde ERC-20 fakat taraftar tokenlor solidity ile üretilen bir Token çalışması ortaya koymuştur. Bu çalışma için yazımızın ilerleyen bölümlerinde ne işe yaradığı ve nasıl işlem yapıldığı hakkında detaylar vereceğim. İlk olarak bilinmesi gereken Socios’un neden ve hangi amaçlar ile kurulduğudur.
  2. Socios Nedir: Socios Futbol kulüplerinin taraftarları ile etkileşimde olmaları için interaktif bir platform sayesinde Taraftarın takımı yönlendirebilmesine, etkileşimde bulunmasına, iletişim kurmasına ve önerileri ile takımda söz hakkı sahibi olmasına olanak tanıyan bir platformdur. Bu platform Mobile Uygulama olarak yayınlanacak olan bir yazılıma dayalı olarak çalışır. Socios mobil uygulama üzerinde vereceği hizmet sayesinde Taraftar ve Yatırımcıların gönül verdiği Futbol Kulübünü ortak hareketler ile yönlendirmesine olanak tanıyacak, aynı zamanda takımına ait bir Token’ı yatırım ve destek amaçlı olarak Taraftarların Futbol Kulüplerine desteklerinin aktif şekilde sağlanmasına olanak tanıyacak bir platformdur. Aynı zamanda tüm futbol kulüplerine tahsis edilecek olan Toekn çalışmalarının “Chiliz Token” ile Exchange edilerek yatırıma dayalı alımlara imkân veren kredi kartı ile ödeme yapabildiğiniz “Merkezi Yönetime Bağlı” bir Exchange Platformudur.
  3. “Chiliz Token” Socios tarafından çıkarılmış olan bu Token gerek uluslararası borsalar aracılığı ile gerekse Socios platformu aracılığı ile satın alımını yapabileceğiniz. Binance, Kucoin vb platformlar üzerinde Bitcoin vb para birileri ile değişim imkanı olan ve elde ettiğiniz “Chiliz Token” çalışmalarını Mobil Uygulama üzerinde kullanabileceğiniz bir “Kripto Para” olarak görebilirsiniz ve/veya (Alt Coin) diyebiliriz. “Chiliz Token” size yatırım imkanı sunduğu gibi aynı zamanda kendi Futbol Takımınıza ve/veya Spor Kulübünüze bağlı olarak ayrıca bir Token çalışması daha çıkararak Mobil Uygulama İçerisinde takımınıza ait Token ile değişim imkanı sunmaktadır. Örneğin; GST (Henüz Galatasaray futbol kulübü için bu isim onaylanmamıştır ancak yapılan ikili görüşmelerde bu isim kullanıldığı için bizde dosyamızda bu ismi kullanacağız) Chiliz Token tarafından size bir isim daha tahsis ediliyor Futbol Kulübünün adına bağlı olarak GST şeklinde adlandıralım. Taraftar bu Token’a yatırım yapıyor, gerek kredi kartı ile Mobil Uygulama İçerisinden, gerekse farklı platformlar aracılığı ile elde ettiği “Chiliz Token” varlığını mobil uygulamada bulunan “Chiliz Token” adresine göndererek gönül verdiğimi takımın Token çalışmasından satın alabiliyor veya daha doğrusu elindeki “Chiliz Token” ile “GST” yi değiştirerek takımının Token çalışmasına destek olmuş oluyor.
  4. Bu destek ne işe yarıyor? : taraftarın Futbol Kulübü ile etkileime girmesi için Futbol Kulübünün taraftarlarına karşı sorumluluk sahibi olmasına, taraftarların kulüpleri yönlendirebilmesine olanak tanıyan bir hak sahipliği oluşuyor. Örneğin; bu çalışmada takıma verilmiş olan 6 “ZORUNLU” 10 “ZORUNLU OLMAYAN” Anket çalışması yapması gerekiyor. Bu anketler sayesinde taraftarlar kulüplerin o yıl yapacağı hazırlık çalışmasını hangi ülkede yapmasını istiyor ise buna dayalı olarak oy kullanabiliyor. Aynı zamanda Takımın forma seçiminde taraftar seçebiliyor, oynamasını istediğini oyuncu konusunda yönlendirme yapabiliyor ve gönül verdiği takımı dışarıdan bakan bir göz ile yönlendirebiliyor. Bu zorunlu olan ve zorunlu olmayan anketler sayesinde taraftar ve takım sürekli olarak etkileşim içerisinde oluyor ve taraftarın gönül verdiği futbol kulübü ile daha iyi bir ilişki içerisinde olmasına olanak tanıyor. Taraftar bunun yanı sıra çeşitli avantajlardan da yararlanıyor. İmzalı formalar, VIP bilet, takım ile bir maça aynı uçakta gitmek vb gibi.
  5. Socios ne kazanıyor? : Aslında Socios bu çalışması futbol kulüplerinden herhangi bir ödeme talep etmiyor, burada sadece isim hakkını ve ismin kullanım hakkını alıyor. Bunun dışında yapılan Exchange çalışmalarından bazı komisyonlar ile sistemi ayakta tutuyor. Ayrıca FTO’da gelir paylaşımı yapılıyor. Ancak kulüp tabii ki daha büyük kısmı alıyor. Burada futbol kulüpleri daha kazançlı çıkıyor yani aslında parayı kazanan futbol kulüpleri oluyor Socios buna sadece aracılık eden ve bunu düzenleyen bir sistem diyebiliriz. Socios ilerleyen süreçte farklı entegrasyonlar ile de sistemi geliştirmeyi hedefleyen bir uygulama, örneğin bilet alımları, taraftar kombine satıları, basketbol, voleybol vb spor aktivitelerini de içerisinde barındırabilecek toplu olarak reklam ve özel çalışmalar ile de hizmet ağını genişletebilecek bir uygulama.
  6. Avantajları: Socios kullanmanız durumunda Futbol Kulübü için düşünülen ICO çalışmaları veya IEO çalışmalarından farklı olarak daha güvenli bir platform içerisinde tek bir dayanak ve merkezi yönetim ile ve aynı zamanda Bitcoin’e veya diğer kripto paralara bağlı olmadan “Kredi Kartı İle” takımınızın Token çalışmasını satabilme imkanına sahip olacaksınız. Socios’u bir mobil uygulamadan ziyade Futbolun Kripto Kulüpler Birliği” olarak görebilirsiniz. Tüm futbol kulüpleri tek bir noktada toplanmışken sizin bu sistemin dışında olmanız pek olasılık dahilinde görünmüyor. Taraftar sayınızın ve kişisel görüşünüzün ne olduğunun bir anlamı yok. Burada önemli olan yönelim düşüncesi, şöyle düşünelim ülkemizde 15 süper lig kulübü Socios içerisinde ama diğer 15 tanesi değil. Burada 15 kulüp etkileşim içerisinde medyada haberlerde ve yaptığı sistematik ve interaktif çalışmalar ile kendinden söz ettirirken bu sisteme katılmamış olanlar dışarıdan sadece islemek ile yetinecekler. Dolayısıyla bu sisteme bir şekilde dahil olmanız gerekecek. Bunu bugünden yaparak Socios ve “Chiliz Token” ın gelişmesine olanak ve imkân tanıyabilirsiniz ve aslında doğru bir karar olarak görebilirsiniz. Almış olduğu yatırım bunun bir göstergesi. Malta’da kurulmuş olmasının bir önemi yok ülkemiz içerisinde de aktif şekilde rol alıyor Sayın Altuğ Öztürk ile bu konuda iletişime geçebilirsiniz.
  7. Dezavantajları: Aslında yapısı itibariyle dezavantajlarından bahsedilebilecek bir girişim değil “Chiliz Token” ve Socios genel olarak bahsedilebilecek olan tek dezavantajı eğer kredi kartınız yok ise ne yazık ki direkt olarak uygulama içerisinden bir alım gerçekleştiremeyecek olmanız. Ancak bunun için şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Önce Kucoin veya Binance içerisinde bir kripto para birimi alabilirsiniz. Örneğin Bitcoin veya Ethereum  bununla “Chiliz Token” alırsınız. Ardından bunu mobil uygulamada bulunan “Chiliz Token” adresinize gönderirsiniz ve yine takımınızın veya istemiş olduğunuz futbol kulübünün token çalışmasına destek olabilirsiniz. Ülkemizde ve dünya da kredi kartı kullanımının ön planda olduğunu düşünürsek hemen herkesin bu anlamda yatırım yapabileceğini düşünmek gerekir.
Futbol
Futbol Token Çalışması

Öneri: Socios kredi kartı olmayan kişilere bir “Ön Ödemeli Kart” verebilir aynı zamanda bunun için destek isterse bununla ilgili tam teşekküllü bir destek sağlanabilir. Futbol kulüpleri de bunu yapabilir. Yani kulübünüz için bir ön ödemeli kart çıkartmanızı sağlayabilirim ve bunun sistemini otomatik olarak bir banka yapısına bağlayarak hem ödemelerden komisyon kazanmanızı hem de ön ödemeli kart kullanarak takımın Token çalışmasına yatırım yapılmasını sağlayacak bir sistem kurabilirim. Tüm bu sistemi SAP vb yapılarak ekleyerek yönetimi kontrol altında tutmanıza olanak tanırım. Socios tarafında yapabileceğim çok fazla şey yok, bir uygulamada dışarıdan müdahale edilecek ya da takıma uyarlanabilecek bir sistemi olmadığı için sadece eğer API servisleri olması halinde bir Uygulama ile takıma özel bir çalışma çıkartabilirim. Bunun dışında ülkemizde açılacak olan açık kaynaklı borsa içerisinde takımlarımıza ait Token alımlarına imkân veren bir çalışma ortaya koyabilir ve bunu uygulama ile etkileşimde yapmasını sağlayabilirim. Bilet sistemlerine, takımın reklam ve diğer gelirlerine ödemelere banka hesaplarına veya otomasyon sistemlerine bağlanması istenir ise bu ileride bakılabilir bir durum.  

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.