A’dan Z’ye Blokzincir Teknolojisi

A’dan Z’ye Blokzincir Teknolojisi

Blokzincir hayatımızın her alanında hızla kullanmaya başladığımız yeni kayıt defteri teknolojimiz. Yani bir nevi veritabanımız diyebiliriz. Bu teknoloji ilk kez hayatımıza Bitcoin ile yaygın şekilde girmiş olsa bile aslında bilinenin aksine çok öncelerden kullanılan ancak bu kadar yaygın ve etkili şekilde hayatımızın her alanında kendine yer bulan bir teknoloji değildi.

Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin adlı kripto para birimi olarak anılan varlık sayesinde herkesin ilgisini bir anda üzerine topladı. Bu teknoloji sayesinde açık kaynaklı yazılım sistemleri hemen her alanda Blokzincir Teknolojisi hakkınca çalışmalar yapmaya başladı.

Hyperledger bunlara en güzel örnek aslında, Linux tarafından desteklenen Hyperledger Blokzincir Teknolojisinin her alanında profesyonel şekilde kullanılabilecek bir sistem geliştirdi. Bu sayede elde ettiği başarıyı bir tık öteye taşıdı ve kullanıcıların sevgisini ve ilgisini yeniden kazanmaya başladı.

Elbette bu teknoloji sayesinde Linux tabanlı işletim sistemleri daha çok kullanılmaya ve talep görmeye başladı. Özellikle Ubuntu tarafında son zamanlarda yaşanan ciddi yükseliş gözle görülür şekilde arttı.

Gerek hyperledger olsun gerekse diğer Blokzincir Teknolojisi kullanan çalışmalar hemen hepsi JavaScript temelli olan kodlama dizinini kullanmaya ağırlık verdi. Bunun nedeni yaygın kullanımı olan JavaScript diğer dillere göre daha esnek kullanım yapılarına, API servislerinde güvenli bağlantılara ve NodeJs destekli bir çok çalışmayı hızla oluşturmaya yarayan özellikleri ile uzayıp giden kolaylıklar listesine sahip olması.

Bilindiği gibi Blokzincir Teknolojisi kriptoloji ve dağıtık sistemler üzerinde birleşiyor. Bu dağıtık veri tabanı düzeni aslında bir ağacın dalları şeklinde veriyi farklı düğümlere dağıtarak güvenli kopyalar oluşturuyor ve bunları kripto ile saklıyor. Yakın zamanda çok daha fazla alanda karşımıza çıkacak olan bu teknoloji sayesinde, yeni ürünler, programlar ve çalışmalar göreceğimize inanıyorum.

Hashgraph vs Blockchain
Hashgraph vs Blockchain

A’dan Z’ye Blokzincir Teknolojisi yazımızın ilk bölümünde kısaca sizlere blokzincir ve başlangıcı ile ilgili bilgiler verdik. Bölümleri takip ederek Blokzincir Teknolojisi hakkında tüm detayları öğrenebileceksiniz.

Diğer sayfalarımız içerisinde yaptığımız çalışmaları ve bu alandaki elde edilmiş başarıları bulabilirsiniz. Bize ulaşmak isterseniz lütfen çekinmeden arayın.

Benzer gönderiler

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.