E-Ticaret Yaparken Kargo Firması ile Mahsuplaşma ve Tahsilatlara Çok Dikkat Edin!

Geçtiğimiz bir yılda ülke olarak neler atlattık derken dünya olarak neye katlanmak zorunda kaldık. Covid19 yani korona virüs pandemisinin etkilerini herkes ayrı ayrı hissederken bir yandanda süreçten istifade eden krizleri fırsata çevirebilen nadir sektörlerden oldu e-ticaret.

Türkiye’de nasibini aldı bu fırtınadan öncelikle herkesin sağlıklı ve işinin başında olabilmesi temennisi ile konu başlığımıza dönüş yapalım. Evet, eticaret ülkemizde son 5 yıldır hızla büyüyen bir sektör olmaya devam ederken son 2 yıldır pandemininde etkisiyle sokaktaki bakkal amcamız bile bende internetten satış yapmak istiyorum demeye başladı. Kimileri sadece istemekle kalırken kimileride e-ticaret ile avmde kapatmak zorunda kaldığı mağazanın zararını kurtardı, kimileri cirosunu çok daha fazla katladı.

Özellikle herksin çok daha gözü önünde olan Trendyol, N11, hepsiburada, gittigidiyor gibi pazaryerleri kendilerinin bile inanamadığı ve beklemediği trafiği, satışı ve ciroyu yakaladı. Furyayı gören ve bu kervanı kaçırmak istemeyen çiçek satıcısı bile bende artık herşeyi satıyorum var var dedi ve çiçeksepeti’de pazaryerine döndü. Talepler inanılmaz, satışlar patlamış durumda çünkü herkesin okadar boş vakti oluştu ki herkes internette gezerken ihtiyacı olmayanı bile satın alır oldu.

Hal böyle olunca bu kadar satışın birde alıcısına ulaştırılması vardı. Kargo firmalarına çok fazla iş düştü, yetersiz kaldılar, ürünleri taşımakta yetişemediler ve pazaryerlerinin talepleri onları öylesine doyurduki artık küçük esnafa tok satıcı olmaya başladılar, 1 dosya kağıdını 20 tl’den aşağıya taşımaz oldular.

Bu kadar yoğunluğun akabinde birde bu işin muhasebesi vardı tabi, iş oraya geldiğinde kargo firmalarının elden aldıkları tahsilatlar, bunların kayıtları, başa bela bir kapıda ödeme sistemi ve peşinden sürüklediği onca sorun üst üste binince hesap kitap okadar kolay olmaz oldu.

Tam bu noktada ister bu kadar yoğunluk olsun ister olmasın, eğer sizde e-ticaret yapıyorsanız, mutlaka kargo anlaşmalarınızı iyi okuyun ve sizden tahsil edilecek tutarlara, taşınmış kargolarınıza, size kesilen faturalara çok dikkat edin. Birde mahsuplaşma denen bir illet var, bir şekilde mahsuplaşma ile asla çalışmamaya gayret edin. Ne gelecekti, ne geldi ne kesildi belli olmayan bir sistem.. Kargo alacağını alıyor, bazende fazlasını 🙂 ve siz bu işi ince muhasebe yapana kadar fark edemiyorsunuz, sizede kalanı gönderiyorlar, tabi kalıyorsa..

Kargo firmalarının sistemi okadar gelişmiş değil, hesabınıza yatan ve yatması gerekeni ince ayrıntısına kadar takip etmelisiniz. Size fatura kesilmeli ve bu faturaları elden değil mutlaka banka üzerinden havale eft ile veya kart ile ödemelisiniz. Aksi halde sorunlarınız çok daha büyük olabilir.

Kargo firmalarında dikkat edilmesi gereken 7 önemli başlık;

1- Mahsuplaşma – Sizin için toplanan kapıda ödeme parasının içinden kargo size fatura etmesi gereken kargo ücretini tahsil eder ve size kalanı yatırır. Hesap basit ve hatasız olacakmış gibi gözüksede, hangi günün tahsilatı hangi aya ait ödemenin faturası gibi konular işi içinden çıkılmaz bir duruma sokuyor.

2- İade Kargolar – İade kargolar size ne kadara fatura ediliyor veya sözleşmedeki tutar ile aynı mı fatura kesilmiş size, öncelikle buna dikkat ettikten sonra bir diğer mesele ise iade kargolar nerede 🙂

3- Kayıp Kargolar – Giden, gitmeyen, teslim edilemeyen, veya iade gelen veya yolda olan bir sürü kayıp kargo var. Bu kayıp kargoların hesabını neredeyse onca işin yoğunluğunda bir kaç kargonun lafımı olur diyen, bugün cebine yatana şükredip ardına bakmayn bir çok firmanın sorgulamamasından kaynaklı ciddi bir takipsizlik ve vurdum duymazlık durumu söz konusu siz öyle olmayın. Kayıp kargolarınızın peşine düşün.

4- Gezen Kargolar – Türkiye için özellikle ufak ürünler yaşıyan parakendicilerin ürünleri için desiden çok bahsedilmemesi ve standart bir desi kabulü ile kargo taşımacılığının yapıldığı bir durumda, Türkiye’yi dolaşsa okadar desi toplamıcak kargo faturalarınıza dikkat. Aylık faturlarınızı indirin ve desilerinizi kontrol edin absürd bir taşıma rakamı varsa mutlaka irdeleyin ve iadenizi isteyin.

5- Evde Yok Sohbetleri – Bu pandemi döneminde herkes şimdide evde yok deyin espirisini yapmadımı, gündem olup üst sıralara çıkmadımı bu muhabbet.. Kargo firmalarının evde yoktu diye teslim etmediği kargoların peşine düşün zira teslim ETMEDİKLERİ kargolar için birde iade dönüş faturası kesiyorlar size.. Tüketici hakem heyetleri de bu konuda sizlere bi kulak verecektir. Takipçisi olduğunuzu hissettirirseniz, kargolarınızın teslim edilme oranlarının artacağını bilin.

6- Kaybolan Kişiler – Özellikle kapıda ödemeli gönderilmiş kargolarınızın adetine ve kargo firmasının listesine çok iyi bakın, arada sizin satış yaptığınız kargosunu yolladığınız kişilerin, taşınan, iade gelen yada teslim edilmiş bir kaydının olmadığını tespit edebilirsiniz. Kaybolan kişilerinde olabileceğine mutlaka dikkat edin.

7- İnce işler, küçük bir tüyo – Kargo firmalarından mutlaka kendi ofisinizde kargo bilgilerini girebileceğiniz panelleri isteyin, bu panelleri aktif olarak kullanın. Geçmiş ayların raporlarını tek tek indirin inceleyin ve bu alanları sürekli kontrol edin. Siz oralarda gezerken kargo firmalarıda hemen arkanızda olabilir bazen rakamlarda hokus pokus olduğunada şahit olabilirsiniz 🙂 Siz panelde gezerken uzun zaman orda inceleme yaparken, rakamların kendi kendine düzeldiğini, size yatacak paranın bir anda yükseldiğini bile görebilirsiniz kim bilir. Öyle bir durumda sanırım sizde bundan sonra borsa takibi gibi gözünüzü bi daha ordan ayırmayabilirsiniz.

Dipnot:

Pazaryerleri kendi kargo şirketlerini kurmaya ve kendi işlerini kendileri görmeye başladılar, bakalım kargo firmalarına okadar iş vermedikleri gün geldiğinde bizim küçük esnafta Yok Satıcılar Tok Taşıyıcılar Derneği kurup kendi işlerini kendileri görme yoluna mı gidecekler yoksa kargocuların bu fiyat politikasına karşı gel bakalım sen mi dicekler..

Herkese hakkıyla ve adaletli şekilde helalinden bol kazançlar!

Bu devran, durana kadar dönmeye devam edecek..

Benzer gönderiler

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.