Projenize Fon Toplamak için Coin ve Token Çıkarmak İstiyorsanız İlk Yatırımcısı Siz Olacaksınız!

Bir süredir hayatımızda olan kripto paralar ve başı çeken Bitcoin fiyatı gün geçtikçe yukarı yönlü hareket ederken, bir anda 6 bin doları biranda 60 bin doları görebiliyor olması, artık haberlerinde kayıtsız kalamayışı ile çok daha fazla ilgi bu alana kaymaya başladı. Bitcoin ile zaman zaman paralel hareket eden diğer token ve coin projeleride ilgi görüyor ve çok farklı proje fikirleri ile token çalışmaları hayata geçirilmeye çalışılıyor.

Bu yazımızda altını çizeceğimiz husus tam olarak kendi projeniz için token veya coin çıkarma fikri üzerine yapılacak yatırım ve beklentilerdir.

Son zamanlarda token çıkarma hakkında çokça talepler geliyor fakat bu konuda ciddi bir yanlış düşünce de mevcut. Bir arkadaş grubu veya yatırım grubu oluşturarak, bir fikir üzerine token çıkarmak ve fikri hayata geçirmek için token satışı yaparak fon toplama amacıyla gelen bir çok talep alıyoruz.

Fakat kripto para çalışmaları veya bir fikre dayalı token çıkarma projeleri hem maliyetlidir, hemde bu çalışma için çıkarılacak olan token veya coin’in ilk yatırımcısı projeyi hayata geçirecekler olarak siz olacaksınız. Bu sebeple değeri 0 (sıfır) olan bir kod yani bir yazılım olan token ve coin’i sizi tanımayan, fikrinizin hayata geçirilip geçilemeyeceğini öngöremeyen bir kitlenin satın alması asla beklenemez. Burada öncelikle proje sahiplerinin bir şirket olması ve bu şirketin güvencesinde token çıkarılması, çıkarılacak bu token’ın ilk yatırımcısının kurulan şirketiniz olması gerekmektedir. Böylece değeri 0 olan bir yazılım artık değer kazanmış şirket kripto paranız olur. Şirketinize ve yapacağınız iş fikrine güvenilerek fon toplamanız yani token satışınızın gerçekleşmesi ancak bu adımlarla sağlanabilir.

Fon toplama ICO veya EIO olarak düzenlenebilmektedir, ICO tamamen şirketinize ait kripto paranız ve platformunuz üzerinde token satışınızın gerçekleştirildiği ön talep toplama çalışmasıdır. EIO ise güven unsurunu aracı kripto para borsasına aktaran ve daha sağlıklı bir süreç yönetimi sağlayan bir yapıdır. EIO’da kripto paranız borsada listelenerek sizin adınıza proje için token satışınız gerçekleştirilir ve bu sayede şirketize referans olan kripto para borsasının güvenilirliği ile fon toplamanız kolaylaştırılır.

Fikrinizin hayata geçirilebilmesi için ilk yatırımcı siz olacaksınız, bu yatırım öncelikle şirket adına çıkarılacak kripto para (token) çalışmasının projelendirme ve yazılım maliyetlerini kapsayacak. Buradaki maliyetler fikrin çerçevesine göre değişkenlik gösterecektir. Proje kesinlikle token yazılımının yapılması ve yayınlanması şeklinde basitçe algılanmamalı. Projenin hukuki yapısından, akıllı sözleşme ve işleyiş modeline kadar blockchain teknolojisi ile projelendirilmesi sağlanacak. Bu sebeple bin dolara 10 milyon adet token çıkarttıralım, tanesi 1 dolardan 10 milyon dolar toplarız, bu fonla projeyi hayata rahatça geçirebiliriz şeklinde bir düşüncede asla olunmamalıdır.

Evet kitleler bir çok token çalışmasına bir iki haber okuduklarında yatırımcı olabiliyorlar fakat unutmayın o kripto paralar yatırımcısını kripto para borsalarında buluyorlar. Buda projeye ait token’ın borsalar tarafından listelenmesi anlamına gelir. Buda ayrıca ciddi bir maliyettir. Borsalar önce projenizi inceler yatırımcısını mağdur etmeyeceğine kanaat getirilen kripto paraları listelerler. Bunun içinde 1 Bitcoin’den 10 Bitcoin’e kadar fiyatlamaları mevcut.

Hukuki sözleşmeleriniz, KYC ve AML prosedürleri işin içine girince yatırım maliyetiniz bi hayli yukarıya çıkmaktadır. En az 10 bin dolar ile 30 bin dolar arasında değişebilecek bir süreçten bahsediyoruz.

Tüm bu süreçler ele alındığında “Kripto Paranızın ilk Yatırımcısı Siz Olacaksınız” vurgumuz sanırım daha iyi anlaşılacaktır. Böyle bir çalışmada yatırım için gözden çıkartmanız gereken minimum miktar PR ve reklam çalışmalarınıda eklediğinizde 50-200 bin euro arası ve üzeri olacaktır.

Yatırımsız kazanç ve üç kuruşa beş köfte durumu malesef yok : )

Bu konularda hem fikir isek proje fikrinizi hayata geçirmek için atılacak adımları detaylandıralım, bizimle iletişime geçebilir, fikrinizin geliştilmesi konusunda hizmet alabilirsiniz.

Blockchain CEOs Telegram Grubuna Katıl: https://t.me/BlockChainCEOs

Benzer gönderiler

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.