Facebook Reklam Kütüphanesi: Rakiplerinizin Reklamlarını Nasıl Bulabilirsiniz – 2023

Blog-Cover-Image-2-How-to-design-Instagram-ads-01

Facebook Reklam Kütüphanesi, pazarlamacılar için gerçek bir altın madeni! Facebook, şeffaflık amacıyla bu aracı oluşturdu ve platformdaki herhangi bir reklam hakkında bilgi almak için herkese erişim sağladı. Bu araç, hükümetlerden gazetecilere, araştırmacılardan herkesin ne tür bilgilerin medya aracılığıyla yayıldığını bilmesini sağladı. Ama daha da önemlisi, reklamverenler için bir içgörü ve bilgi kaynağıdır.

Facebook reklamı oluşturmak zor olabilir, ancak Facebook Reklam Kütüphanesi sayesinde, en iyi kampanyalardan ilham alarak kendi reklamlarınızı geliştirebilirsiniz! Bu makalede, Reklam Kütüphanesinden nasıl yararlanacağınızı ve Facebook reklamlarınızı nasıl geliştireceğinizi öğreteceğiz.

 

Facebook Reklam Kütüphanesi nedir?

Markanız için nasıl faydalı olacağına dair ayrıntılara girmeden önce, önce tam olarak nedir ve nasıl oluştuğuna bakacağız.

Facebook, 2016’daki Facebook siyasi reklam tartışmasına doğrudan yanıt olarak 2019’da Reklam Kütüphanesini oluşturdu. Şeffaflığı artırmak için Facebook, tüm aktif reklamlar hakkında herkese (Facebook hesabı olmayanlar dahil) erişim sağlama kararı aldı. Şu anda Facebook ve Instagram’da yayınlanan tüm reklamlar kütüphanede bulunabilir. Ayrıca, son 7 yıl içinde etkin olmayan siyasi ve konu reklamları da yer almaktadır.

Bu araç, siyasetle ilgilenenler için son derece yararlıdır, çünkü hangi kişilerin neyi finanse ettiğini, ne kadar harcadıklarını ve farklı demografiler arasındaki etkilerini görmelerini sağlar. Ancak pazarlamacılar için, Reklam Kütüphanesi, rakiplerinizin tüm reklamlarını tek bir yerde görüntüleyebileceğiniz bir araçtır. Bu, dijital pazarlamanın acımasız bir dünya olduğu için önemlidir. Rakiplerinizin neler yaptığını gözlemlemediğiniz takdirde, kolayca geride kalabilirsiniz.

Facebook Reklam Kütüphanesi’ni kullanmak, rakiplerinizin reklamlarından bilgi ve etki kazanmanın en iyi yoludur. Bu, pazarlama oyununuzda her zaman önde olmanızı sağlar! Ayrıca, Facebook reklam şablonu için fikirler edinmenin iyi bir yoludur.

Facebook Reklam Kütüphanesi nasıl kullanılır?

Reklam Kütüphanesi’ni kullanmak çok kolaydır. Facebook, herkesin reklam bilgilerine erişebilmesi için mümkün olan en erişilebilir hale getirmeye çalışmıştır, hatta hiçbir zaman Business hesabı çalıştırmamış veya Facebook kullanmamış kişiler bile.

  1. Facebook Reklam Kütüphanesi’ni Açın Facebook Reklam Kütüphanesi’ne erişmek için bu linke tıklayın veya tarayıcınızın adres çubuğuna facebook.com/ads/library yazın. Sayfa yüklendikten sonra, düzenli bir arama motoru gibi görünecektir. Devam etmeden önce ekranınızın sağ üst köşesinde doğru ülkeyi seçtiğinizden emin olun.
  2. Kategorinizi Seçin Bir reklam aramadan önce bir kategori seçmeniz gerekecek. Sadece iki kategori vardır; Facebook, konu, seçim ve siyasi reklamları diğer tüm reklamlardan ayırmıştır. Dolayısıyla, ticari bir reklam arıyorsanız, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi “Tümünü Ara” seçeneğine tıklayın.
  3. Bir Marka Arayın Aramak istediğiniz reklamı bulmak için, reklamını çalıştıran marka/şirketin adını arama çubuğuna yazın. Örneğin, bir Lululemon reklamı bulmak için, “Lululemon” yazdım. Bu, ilgili metne sahip tüm sayfaları çekecektir.
  4. Belirli Reklamlara Tıklayın Bir sayfa seçtikten ve tüm reklamlarını çektiğinizde, daha fazla bilgi görmek için bireysel reklamların altındaki “Reklam Ayrıntılarını Görüntüle” bağlantısına tıklayabilirsiniz. Bu, reklamın başlangıç tarihini, reklamın yer aldığı platformları (örneğin, Facebook, Messenger, Instagram ve/veya Audience Network) ve reklamın birden fazla sürümü olup olmadığını gösterir.

 

Meta Ads Kütüphanesini kullanan pazarlama yöneticileri için özellikle faydalı olacak bazı stratejiler şunlardır:

#1 – İlham Alın Reklamcılıkta tıkanıklık yaşadığınızda, Ad Library’ye başvurarak hızlı bir yaratıcılık dozu alabilirsiniz. Birden fazla rakibinizi arayabilir ve kendi ikna edici reklamlarınızı oluşturmanıza yardımcı olacak resimleri, videoları ve grafikleri inceleyebilirsiniz. Ancak, orijinal kalmanızı sağlamak için dikkatli olun.

#2 – İşe Yarayanları Not Edin Rakibinizin çok başarılı bir ay geçirdiğini fark ederseniz, kitlelerine nasıl ulaştıklarını görmek için reklamlarını arayabilirsiniz. Ad Library’nin filtrelerini kullanarak paylaştıkları içerikleri ve ne zaman yaptıklarını kaydedin ve başarılı teknikleri kendi reklamlarınıza uygulayın.

#3 – Müşterileri Keşfedin Facebook Ad Library’yi kullanmanın bir yolu, orada olmayanları aramaktır. Örneğin, hayranı olduğunuz küçük bir işletme var ve Ad Library’de onları aradığınızda Facebook reklamlarını kullanmadıklarını görürsünüz. Bu, onlara ne yapabileceğinizi bildirmek için bir fırsattır. Onları daha da ikna etmek için rekabetçilerinin paylaştığı içerikleri Ad Library kullanarak gösterebilirsiniz. Kendi müşterilerinizi keşfedin!

#4 – Reklam Trendlerini Takip Edin Trendler gelir ve geçer, bazıları büyük başarı kazanırken diğerleri başarısız olur. Kampanyalarınızda odaklanmanız gereken trendleri takip etmenin bir yolu Ad Library’dir. Birkaç rakibiniz arasında benzer reklamların bir deseni fark ederseniz, kendi markanız için trendi denemek için zamanı geldi demektir. Geride kalmayın!

#5 – Rakiplerinizin Facebook Reklamına Ne Kadar Harcadığını Öğrenin Rakibinizin belirli bir Facebook reklamına inerek bütçelemelerini ve teklif stratejilerini görebilirsiniz. Ad Library’deki tüm Facebook reklamlarının bütçe bilgileri sunmadığını unutmayın. Bilgi sunanları kullanarak, hangi yaratıcıların bizim için en iyi sonuçları verdiğini belirlemek için bu bilgiyi kullanmanızı öneririz. Ne kadar çok para harcadılarsa, sonuçları için o kadar fazla varsayım yapabiliriz.

#6 – Sosyal Konular, Siyaset ve Seçimleri Takip Edin ABD’deki seçim skandalından bu yana, Meta sosyal konular, siyaset ve seçim reklamları konusunda daha şeffaf olmaya karar verdi. Bu reklamların harcanan para miktarını, ilişkili sayfaları ve çalışan reklam sayısını oldukça detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Her marka için kullanışlı olmasa da, bulunduğunuz ekosistemi anlamak ilginç olabilir. Facebook’taki reklamların çoğu bu üç endüstriyle ilgili olduğundan, teklifiniz bu harcamalarla oldukça ilişkilidir. Ayrıca, daha fazla harcadıkları için, neyin işe yarayıp yaramadığını daha hızlı öğrendiler. Hedefleri bir e-ticaret markasıyla aynı olmasa da, platformdaki insanlar aynı kalır.

Facebook reklam yaratıcılarını nasıl analiz edilir? Tüm rakiplerinizi bulduktan sonra, ilham almak için hangi reklamların değerli olduğuna karar vermek için zamanı geldi. Bu süreç çok önemlidir çünkü performans göstermeyen bir reklam kullanmak aynı sonucu verir.

İlk olarak, bu reklamın geçmişte iyi performans gösterip göstermediğini sormak gerekir ve bunu yapmanın en iyi yolu başlangıç tarihine bakmaktır. Sayfadaki en düşük reklam genellikle en uzun süredir çalışan reklamdır. Sonra, tam stratejilerini taklit etmek için kullandıkları yerleştirmeleri bulabilirsiniz. “Çoklu versiyonlar” görebilirsiniz ve bu bir dinamik Facebook reklamı anlamına gelir. Son olarak, reklamın CTA’sına tıkladığınızda hedefleme bilgilerini elde etmek için UTM etiketlerine daha derinlemesine bakabilirsiniz.

Facebook Reklam Uzmanı Ol

Facebook reklam yaratıcılığı konusunda uzmanlaştıkça, yaratıcı stratejinin önemini fark edersiniz. Facebook reklam kütüphanesi önemlidir ancak bir amaç değil araçtır. En iyi reklamlar, saf yaratıcılık ve eğlenceden yaratılan reklamlardır, ancak her zaman ilhamdan yaratırız.

Bir marka için bir reklam yaratmak için ilham kaynağına ihtiyacınız olduğunda reklam kütüphanesine girmenizi öneririz. Aynı endüstride kalmak zorunda değilsiniz ve bazen kutunun dışında düşünmek iyi olabilir. Detaylara – renkler, düzenler ve mesajlaşma şekline bakın.

Daha uzun vadeli bir strateji olarak, farklı reklamları ekran görüntüsü olarak yakalayabilir ve bir ruh hali panosu içinde gruplayabilirsiniz. Bu genellikle fikirlerinizi görsel olarak paylaşmak için faydalıdır, ancak en iyi uygulamaları meslektaşlarınızla paylaşmak için de harika olabilir.

Son yükseltme yöntemi, markalar ve endüstriler arasında desenleri görmek için Facebook reklam kütüphanesinde amaçsızca göz atmanızdır. Daha sık kullanılan yaratıcı bir tür veya tüm büyük markalar arasında reklam kopyasının uzunluğu benzer olabilir. Trendler gelip geçer ve bunlardan kar elde etmek için onlara katılmalısınız.

Heyecanlandınız mı? Sonuç olarak, işletmeniz Facebook reklamlarını kullanıyorsa, Facebook Reklam Kütüphanesini kullanmalısınız. Ücretsiz, kolay kullanımlı ve keşfedilecek birçok bilgi var, bu yüzden gerçekten bir neden yok. Ancak yüzlerce rakibin reklamlarını süzmekle uğraşıyorsanız veya zamanınız yoksa, işi bize bırakın! Geliyoo Bilişim olarak sizinde işinizi büyütelim.

WhatsApp: 0553 656 49 66

Sıkça Sorulan Sorular: Facebook Reklam Kütüphanesi Facebook reklamlarını arayabilir miyim? Evet, Facebook kütüphanesi aracılığıyla herhangi bir şirket sayfasının yayınladığı reklamları arayabilirsiniz. Ayrıca reklamın durumu hakkında da bilgi edinebilirsiniz – yayında mı veya kapatılmış mı?

Facebook reklam kütüphanesi ne gösterir? Facebook reklam kütüphanesi, Facebook’taki her tek Facebook sayfasının reklamlarını ve reklamın durumu, bütçesi ve başlangıcından bu yana geçen süre gibi diğer bilgileri de içeren diğer bilgileri gösterir.

Facebook Reklam Kütüphanesi’ne nasıl erişirim? Facebook Reklam Kütüphanesi’ne, bir Facebook sayfasının “şeffaflık” sekmesine girerek veya web tarayıcınızda doğrudan facebook.com/ads/library adresine giderek erişebilirsiniz.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.